Değerli Misafirlerimiz;

Kaymak Pansiyon; 1969 yılından bugüne kadar siz değerli misafirlerine hizmet sunan bir aile pansiyonu olarak Sayın Mehmet Kaymak tarafından kurulmuştur.

Kaymak Pansiyon, ilçemiz sahil yerleşimleri arasında yatak kapasitesi, ortak yaşam alanları, çay bahçesi ve büfesi ile en büyük dinlenme tesislerinden biridir. Yaklaşık 10 dönüm arazi üzerine kurulu tesisimiz içerisinde birçok meyve ağacı ve yaklaşık 1,5 dönüm büyüklüğünde de tarım alanı bulunmaktadır. Tamamen doğal tarafım metotlarının uygulandığı bahçemizde Mayıs -Eylül aylarında erik, kiraz, vişne, çilek, elma, armut, ayva, incir gibi birçok meyve ve biber, fasulye, patlıcan, domates, salatalık, kabak, bakla, barbunya vb birçok sebze yetiştirilmekte ve siz değerli misafirlerimizin beğenisine sunulmaktadır.

Doğusunda Kerpe, batısında Seyrek Sahilleri yer alan ve ilçe merkezine 7 km olan uzaklığı ile en yakın sahil yerleşimi olan Sarısu yerleşimi, adını, hemen önünde Karadeniz ile kucaklaşan Sarısu Deresi’nden almaktadır. Sarısu Deresi, İzmit-Kandıra arasında yer alan ve Çal Tepesi olarak adlandırılan bölgedeki su kaynaklarından doğmakta ve 100 km’ye yaklaşan yolculuğu boyunca irili ufaklı birçok dere ve göletten beslenmektedir. Son olarak Baba Tepesi ve Doğancılı Köyleri arasındaki vadiden kıvrılarak adını verdiği Sarısu yerleşiminden Karadeniz’e dökülmektedir. Sarısu Deresi, Kocaeli İl sınırları içerisinden Karadeniz’e dökülen en büyük nehirdir.

Sarısu Deresi’nde otla balıkçılığı yapılmakta olup, kefal, sazan, yılan balığı, ıstakoz vb su ürünleri avcılığı da yapılmaktadır. Sarısu Bölgesi yıl boyunca kara avcılığına kapalıdır. Bölge yaban ördeklerinin göç yolları üzerinde yer almakta ve karışık orman örtüsü içersinde koruma altında tutulan ceylan, karaca, sülün gibi soyu tükenmekte olan canlılar yaşamaktadır.

Bir km uzunluğunda ve ortalama elli metre genişliğinde sahil şeridine sahip olan Sarısu yerleşiminde Karadeniz’in tüm güzelliklerini bir arada yaşama imkânını bulabileceksiniz. Denize girdiğinizde arkanızda kestane, ıhlamur, çam, gürgen, palamut gibi çeşitli ağaç türlerinden oluşan karışık orman örtüsü görebilir ve bu eşsiz manzaranın tadındı çıkarabilirsiniz. Pansiyonumuzdan yola çıkarak, anayol boyunca bu orman örtüsü içerisinde yaklaşık 1,5 km’lik bir yürüyüş yaparak ya da bisikletlerinizi kullanarak Sarısu Köprüsü’ne ulaşabilir ve kefal avlayan balıkçıları izleyebilirsiniz.

Aile Ortamında Tatil Keyfi

150 Kişilik Çay Bahçesi

Kaymak Pansiyon, siz değerli misafirlerine aile pansiyonu olarak hizmet sunmaktadır. Kurulduğu günden bugüne “aile pansiyonu” olma özelliğinden taviz vermeyen Kaymak Pansiyon eşinizi, çocuklarınızı güvenle emanet edebileceğiniz, kendinizi evinizde hissedebileceğiniz bir aile ortamında tatil vaad etmektedir.

Bölgenin En Büyük Pansiyonu

Kaymak Pansiyon yaklaşık on dönüm arazi üzerine kurulu olup, 125 adet yatak kapasitesi ile ilçemizin en büyük pansiyonlarından biridir.

Doğanın sesini dinleyin...